Pediatrik Glokomlar

Borges, “İyicil Bilginin Göksel İmparatorluğu” başlıklı bir Çin ansiklopedisinin varlığından söz eder, bu ansiklopedide hayvanlar şöyle sınıflandırılır;
 1. imparatora ait olanlar,
 2. Mumyalanmış olanlar,
 3. Eğitilmiş olanlar,
 4. Süt domuzları,
 5. Deniz kızları,
 6. Efsanevi hayvanlar,
 7. Başıboş köpekler,
 8. Bu sınıflamaya dahil edilenler,
 9. Deli gibi titreyenler,
 10. Deve kılından incecik olanlar,
 11. Diğerleri,
 12. Az önce bir çiçek vazosunu kırmış olanlar,
 13. Uzaktan sineği andıranlar.

Karmaşık konulara genelde karmaşık reçeteler yazılır, bunun amacı bilgiye tül bir perde örtmektir belki. Perdeyi kaldırırsanız konu da anlatıcı da çekiciliğini kaybeder. Ama bazı konular vardır ki sisli bir neden sonuç ilişkisi ile karşımıza çıkar, gizemli açıklamalar söylenir, bu konuların çözümü maalesef bulunamamıştır, hep bir kahraman aranır.

Bu bölümde böyle bir konuyu gündeme getirdik. Bol bilinmeyenli, sorunlu ve güçsüz olduğumuz bir konu, pediatrik glokomlar. Çözümü tam bulunmayan konularda en az hata ile hareket etmenin doğru olacağına inanıyorum. Bu yüzden her bir anlatının püf noktalarına dikkatinizi çekmeye çalıştık. Çok bilinmeyenli yolda bu noktalara bakarak yol almanızı istedik.

Muayenenin önemini vurguladık, çünkü bulacağımız ip uçlarının seçeceğimiz cerrahide bizi başarıya götüreceğine inanıyoruz. Çoğu zaman tek cerrahinin yetmeyeceğini vurguladık, ikincil cerrahilerde seçimleri nasıl yapacağımızı da dikkatinize sunduk.

İlaçların önemi diğer glokom tiplerinden farklı olarak burada hayli geride, ancak ardıl başarısız cerrahi girişimler bizi ilaç kullanmaya zorlayabilir, ne seçelimi bu bölümde tartışıyoruz.

Sonuçta daha baştan veya bir dizi kötü deneyimden sonra çocuklar gözlerini kaybedebilir. Moralimizi bozmamalıyız. Bir göz doktorunun işinin burada bitmediğini kavramalıyız, onun hayat koçu olmayı sürdürmeliyiz.

"Pediatrik Glokomlar" hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için dokümanı bilgisayarınıza indirin.

Hepinize iyi okumalar.
ÖNCEKİ SAYFA