Laser İridotomi

Glokomun yani göz tansiyonun, birçok farklı tipi vardır. Her tipin tedavisi birbirinden oldukça farklıdır. Bazı tiplerin tedavisinde başlangıçta ilaç tedavisi gerekirken, bazı tiplerde ise laser iridotomi ilk tedavi seçeneği olmaktadır (Şekil 1). Aşağıda laser iridotomi yapılması önerilen glokom tiplerini bulabilirsiniz;

  • Kapalı Açılı Glokom
  • Göz Bebeğinin Yapışmış Glokomlar
  • Üveit Hastalığına Bağlı Glokom
  • Pigmenter Glokom


Şekil 1: Laser İridotomi, gözün renkli kısmı olan İris’te bir delik açma işlemidir. Deliğin boyutu çok küçüktür, gözle görülemez.

Laser İridotomiyi Neden Yapıyoruz?
Gözün içinde üretilen göz sıvısı, sizde saptadığım glokom tipinde gözün arkasından önüne gelememektedir (Şekil 2 ve 3). Gözün arkasında biriken sıvı, göz içi basıncını artırmaktadır. Laser iridotomi işlemi ile göz içinde yeni bir su akış yolu yaratmış olacağım, bu da gelecekteki ani göz basıncı yüksekliklerinizi engelleyebilir.


Nasıl Yapılacak?
Laser bildiğiniz gibi bir ışık enerjisi. Kullandığımız aletler ile tüm enerji tekbir noktada toplanıyor ve hedeflenen bölge tedavi edilmiş oluyor.Bunun için kullandığımız alet sizi muayene ederken kullandığım alete benziyor, yani muayene olur gibi oturup, başınızı yerleştireceksiniz ve tedaviniz yapılacak. Bu bir ameliyat değildir. Tedavinin süresi ortalama 5 dakikadır. Sırası ile şu işlemlerden geçeceksiniz:

  1. Önce tedavi edilecek gözünüze göz bebeğini küçültücü bir damla damlatılacak, ilacın etkisinin ortaya çıkması için bir süre bekleyeceksiniz.
  2. Sonra laser odasına geçeceğiz. Gözünüzü uyuşturucu bir damla damlatılacak.
  3. Tedavinin yapılacağı gözünüzün üzerine bir alet yerleştireceğiz. Bu alet bir aynadan ibarettir ve tedavi bölgesini daha iyi görmem ve göz hareketlerinizi kısıtlamam için konulmaktadır (Şekil 4).
  4. Size “aşağıya-yukarıya bakınız” gibi komutlar vereceğim ve istenilen yere bakmanızı sağlayacağım.
  5. Laser ışınlarını tedavi edilecek bölüme göndereceğim, bu sırada “pat-küt” sesleri duyacaksınız. Korkmayın. Herhangi bir ağrı oluşmayacak, bu sadece laserin sesi.
  6. Tedaviniz bitince bir süre kullanmanız için size damla vereceğim.


Şekil 4: Laser yapılacak gözün üzerine yerleştirilen aynalı alet.

Tedavinin Bir Riski Var mı?

Öncelikle tedavinizden sonra günlük normal yaşantınıza hemen dönebileceğinizi belirtmek isterim, hiçbir kısıtlayıcı önleminiz olmayacak.

Tedavinin yaratacağı ciddi ve kalıcı olumsuz bir gelişme yoktur. Nadir olarak sızıntı şeklinde kanama olabilmektedir, bu kanama tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçmektedir.

Laser tedavinizden sonra, kontrol muayenenizde, yaratılan açıklığın yeterli olup olmadığına bakılmaktadır. Küçük bir açıklık olduysa yeniden laser yapılmaktadır.

Her türlü sorunuz için çekinmeden beni arayınız, saygılarım ile.

Doç. Dr. Halil Ateş
Telefon: 0232 421 9797
ÖNCEKİ SAYFA