İntravitreal Kortizon Enjeksiyonuna Bağlı Glokomun Tedavi Protokolü

Durum: İntravitreal triamcinolone acetonide (IVTA) üveitik, neovasküler ve ödematöz vitreoretinal hastalıkların semptomatik tedavisinde son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. İlacın kullanımı ile kortizona bağlı glokom gelişebilmektedir. Bir kısım hastada ilacın enjeksiyonundan hemen sonra gelişen göz içi basıncı yüksekliği, göz içi yer kaplayan madde fazlalığına bağlıdır ve glokoma yol açmadan kısa sürede iyileşmektedir. Burada bahsedilen trabeküler dışa akım yolunda meydana gelen bir dizi patoloji sonucu oluşan glokomdur. Fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılamamıştı.

  • Tıbbi tedavi ile basıncın düşürülmesi tercih edilecek ilk yoldur. Burada seçilmesi gereken antiglokomatö ilaçlar “sıvı yapımını azaltıcı” sınıftan olmalıdır. Hipotansif yağlar (Prostoglandin analogları) olası retina patolojisi üzerine etki edebileceğinden tercih edilmemelidir.

  • Tıbbi tedaviye iyi cevap vermeyen veya ilaçların kontrendike olduğu hastalarda laser trabeküloplasti önerilmektedir.

Genelde bu iki basamak ile düzelme beklenir. Cerrahi gereksinimi nadirdir. Ancak intravitreal enjeksiyonun vitrektomi ile birlikte yapıldığı durumlarda, cerrahiye bağlı glokom gelişme olasılığını da göz ardı etmemek gerekir.

Prof. Dr. Halil Ateş
ÖNCEKİ SAYFA